Корисна інформація

Інтерактивні фільми як нова перевага Netflix у боротьбі за прибутки

Останніми роками у світі кіноіндустрії спостерігається конфлікт між кінотеатрами та стримінґовими платформами, найбільшою з яких є Netflix. Так хоча прибутки від переглядів кіно є дуже гарними у США та доволі солідними у Європі, іноді складається враження, що Netflix забирає частину аудиторії.

Конфлікти кінотеатрів з платформами зазвичай залишаються поза публічністю, однак за останній рік ситуація загострилася, і ми бачили як невдоволення допущенням фільму «Рома» до змагань за нагороди Кіноакадемії (Оскар), так і закликання Каннського кінофестивалю не брати в конкурсну програму фільми, для яких не передбачається повноцінний прокат у кінотеатрах.

У чому причини занепокоєння? Офіційною позицією Міжнародного союзу кінотеатрів (UNIC) є те, що кінотеатри надають унікальний досвід Великого Екрану, а також охоплюють значно ширшу аудиторію, ніж окремі платформи як Netflix, тож справедливо по відношенню до потенційних глядачів вчиняти так, щоб вони мали можливість бачити високоякісні фільми та отримувати цей досвід.

Популярність Netflix має різні причини. Не останнє місце займає тут фінансове питання. На Netflix можна оформити щомісячну підписку і мати доступ до великої кількості різноманітних фільмів та серіалів за ціною одного-двох квитків у кінотеатр Західної Європи! Окрім того, переглядаючи контент вдома є можливість обирати тих, хто буде розділяти з вами цей досвід (з огляду на це деякі кінотеатри також пропонують подібний формат маленьких кінозалів для перегляду фільмів з друзями). До того ж, на Netflix є багато варіантів щодо мови та субтитрів, а сам контент є вельми якісним. Але зараз на платформі є ще цікавіша річ, яка може стати новою причиною обрати Netflix – інтерактивні фільми.

Розглянемо інтерактивне кіно на прикладі фільму «Бузогриз» («Bandersnatch») з франшизи «Чорного дзеркала». Під час перегляду цього фільму на Netflix, регулярно потрібно обирати один із двох варіантів, які так чи інакше впливають на подальший сюжет. Якщо ви швидко дійшли до кінцівки, фільм з якогось фрагменту починається для вас знову. Утім, кожне ваше рішення трохи змінює навіть те, що нібито є повтором сюжету, який був раніше. До того ж, сам «Бузогриз» присвячений питанню свободи волі, наявності вибору.

постер до фільму "Бузогриз" від netflix.com постер до фільму "Бузогриз" від netflix.com

 

Головний герой відчуває, що за нього робите вибір ви, а не він сам. До того ж, через деякий час ви також зрозумієте, що і ваше «обирання» лише умовно впливає на сюжет. Більше того, центральним сюжетом фільму є розробка головним героєм першої гри з варіативністю вибору, який з’являється перед гравцем на екрані. Окрім глибокого сюжету та високої якості фільму загалом, інтерактивний фільм дозволяє вам залучатися (чи отримувати ілюзію залучення) до творення сюжету.

Цікаво, що насправді інтерактивне кіно з’явилося доволі давно, і передбачалося для кінотеатрів. Першим інтерактивним фільмом був чехословацький «Kinoautomat» 1967 року. Під час перегляду фільму у кінотеатрі 9 разів фільм призупинявся, а модератор просив аудиторію обрати один із двох варіантів. Після цього шляхом голосування приймалося рішення, яка сцена буде наступною. Незважаючи на те, що для такого фільму було спеціально побудовано зал і відповідними сидіннями, які мають кнопки для голосування, а також технічними можливостями демонстрування сцени, яку обрала аудиторія, фільм отримав схвальні відгуки, через Комуністичну партію Чехословаччини, технологія не здобула світового поширення, а сам фільм було заборонено у 1972 році.

Згодом сама ідея подібного вибору сюжету вдало прижилася у комп’ютерних іграх, де набула розширеної реалізації. У 2016 році Netflix запропонував свій перший інтерактивний фільм «Кіт у чоботах». Анімаційний фільм орієнтований на дитячу аудиторію, та дозволяє обирати пригоди головного героя. А у 2018 році світ побачив згаданого вище «Бузогриза».

Формат інтерактивних фільмів є дуже вдалим для онлайн-платформ. У вузькому колі на комп’ютером не так складно приймати швидкі рішення щодо наступних сюжетних поворотів, іноді є можливість відмотати фільм назад чи поставити на паузу. До того ж, це дуже розумний крок у боротьбі з піратством. Оскільки фільми знаходяться онлайн, механізм вибору сцен є закритим для глядачів. Відповідно, у піратській версії можна хіба що завантажити ту чи іншу версію фільму, але не можна отримати досвід обирання різних варіантів. Варто також зазначити, що подібний хід від кінотеатрів просто не спрацював би. Так, безпосередньо інтерактивні фільми люди би дійсно приходили дивитися до кінотеатрів, але усі інші змогли би легко вантажити нелегально. Особливість такого рішення для платформи полягає у тому, що людині доведеться підписатися на Netflix, аби переглядати такі фільми. І якщо вони будуть з’являтися достатньо регулярно, не буде причин відписуватися, адже на Netflix також є багато інших фільмів та серіалів. Тобто, цей варіант повертає прибутки у легальну площину.

Як реагуватимуть кінотеатри, і які особливі альтернативи запропонують вони, аби приваблювати більшу кількість глядачів? Наразі помітна тенденція інвестувати в таке обладнання, яке надаватиме досвід перегляду, який неможливо отримати вдома на плазмі чи за комп’ютером. Окрім того, кінотеатри намагаються тісніше співпрацювати з іншими представниками розважальних центрів. Ідея полягає у тому, аби розширити досвід людини. Якщо людина приходить у кінотеатр, то щоб вона також зацікавилася і в їжі, боулінгу чи SPA-салоні. Тоді вона зможе комплексно отримувати під час походу досвід, який буде вартим того, щоб не лишатися вдома. Чи залишаться кінотеатри важливим місцем перегляду фільмів, або ж стануть обмеженими культурними закладами, подібно до театрів – про це ми дізнаємося через кілька років.

 

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається